Polecane płyty winylowe

Los Indios Alma Llanera TFE 17055 Los Indios Alma Llanera TFE 17055
Producent: Fontana
Cena:

80,00 zł

szt.
zobacz więcej

Płyty winylowe - PopMaster.pl

Każdy miłośnik muzyki potwierdzi, że płyta winylowa to coś więcej niż zwykły przedmiot z nagranym dźwiękiem. To magia, która dawniej zachwycała naszych dziadków i rodziców, dziś porywa nas. Żaden inny nośnik nie dostarcza tak wyjątkowego dźwięku jak płyty winylowe, charakterystycznych trzasków i szumów. Warto więc poznać kilka ciekawostek na ich temat oraz praktycznych rad, by cieszyć się niepowtarzalną energią winyli jak najdłużej.


Historia płyt winylowych

Człowiekiem, który wynalazł płytę gramofonową był Niemiec Emil Berliner. Pierwszy patent otrzymał już w 1887 roku, w kolejnych latach postawił na rozwój tej technologii. Do tłoczenia płyt winylowych o średnicy 5 cali (12,7 cm) wykorzystywał wulkanizowany kauczuk (ebonit), a prędkość odtwarzania ustalona została na poziomie 70 obrotów na minutę. Tak powstał przemysł fonograficzny, którego ojcem został Berliner. Inni wynalazcy również nie próżnowali, udoskonalając pomysł Niemca. W 1946 roku wytwórnia płytowa RCA wprowadziła polichlorek winylu, który stał się głównym materiałem produkcji płyt na lata.

W Polsce płyty winylowe (oraz gramofony) pojawiły się w sprzedaży w 1889 roku.

Płyty winylowe dziś

Obserwując współczesny rynek winyli, należy się tylko cieszyć. Był przecież taki okres, kiedy ludzie wyrzucali je na śmieci, podobnie zresztą jak kasety magnetofonowe, uważając, że są bezużyteczne. Na szczęście takie straszne czasy mamy już za sobą, dziś płyty winylowe odzyskały należny im prestiż i szacunek. Albumy na wosku wydaje coraz więcej zespołów i muzyków, nawet ci, których nikt by o to nie podejrzewał. Fani często pytają już w momencie zapowiedzi płyt, czy ukaże się ona na winylu. Z kolei dla profesjonalnych Dj-ów płyty winylowe to podstawowe narzędzie pracy.

Dlaczego warto kolekcjonować płyty winylowe?

W dzisiejszym świecie odchodzi się od fizycznych nośników, muzyka, filmy czy gry coraz częściej dystrybuowane są w wersji cyfrowej. Dlaczego mimo wszystko warto kolekcjonować winyle?

Po pierwsze – z tego samego powodu, dla którego ludzie zbierają znaczki, monety, obrazy czy figurki. Posiadanie kolekcji ulubionych przedmiotów cieszy oko, stanowi pewnego rodzaju trofea. W tym kontekście winyle naprawdę świetnie prezentują się na półce, a przeglądnie różnorodnych okładek stanowi przyjemność samą w sobie. Tak jak poszukiwanie nowych albumów w sklepach muzycznych, na aukcjach internetowych czy na giełdach winyli, nazywane diggingiem.

Po drugie – winyle oferują ciekawy, nie do podrobienia dźwięk. Oprócz melodii, bitu czy śpiewu usłyszymy tam charakterystyczne trzaski czy szumy, które sprawiają, że utwór brzmi inaczej niż na zwykłej płycie czy w serwisie streamingowym.

Po trzecie – jak każda wartościowa kolekcja, jest to inwestycja. Płyty winylowe są droższe niż standardowe albumy na CD, kiedy więc uzbieramy ich pokaźną ilość, w razie potrzeby możemy je sprzedać z zyskiem. W dodatku nasz zbiór będzie tym droższy, im więcej posiadamy limitowanych winyli, czy wydanych w specjalnej wersji.

Po czwarte – pasja pozwala poznawać świetnych ludzi, którzy mają takie same hobby. Kolekcjonując płyty winylowe, prędzej czy później trafimy na bratnią duszę, tak samo pozytywnie reagującą na dźwięki z czarnej płyty.

Jak dbać o płyty winylowe?

Jak dbać o winyle? Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać nasze trofea w jak najlepszym stanie.

Najlepiej przechowywać je w czystym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wysokiej temperatury. Porządek to coś, co polubią nasze winyle. Płyty porozrzucane po pólkach, szafkach czy nawet podłodze szybko się zniszczą lub pogubią. Jednym z najczęstszych błędów jest układanie płyt poziomo. W porównaniu do innych formatów winyle są dość ciężkie, więc nacisk w dłuższej perspektywie spowoduje uszkodzenie nośników.

Dobrym rozwiązaniem odnośnie przechowywania płyt winylowych jest układanie ich w specjalnych pojemnikach. Kiedy nasza kolekcja nie jest jeszcze zbyt rozbudowana, powinien nam wystarczyć segregator do winyli, używany choćby przez DJ-ów. Pomieści około 100 płyt, więc gdy osiągniemy ten limit, można kupić następny. Jeśli jednak nasz zbiór rośnie z dnia na dzień, warto przemyśleć zakup specjalnego regału. Taki mebel wypełniony setkami płyt winylowych to piękny widok, ale wymaga oczywiście miejsca w naszym mieszkaniu.

Choć może wydawać się to oczywiste, warto pamiętać, jak chwytać winyle. Zawsze za krawędzie lub za wewnętrzną etykietę pośrodku, nigdy nie dotykamy powierzchni grającej. Co jakiś czas warto przeczyścić najczęściej słuchane płyty. Można to zrobić na sucho, za pomocą szczoteczki z włókna węglowego lub na mokro. Wtedy do czyszczenia używamy płynu do czyszczenia płyt i ściereczki z mikrofibry.

Nośnik to jedno, ale pozostają jeszcze okładki. Okładki stanowią ważną część wydawnictwa, to one zwracają uwagę na konkretny album. Niektórzy przeszukując sklepy z winylami właśnie na tej podstawie dokonuje zakupu. W ten sposób do naszej kolekcji trafiają świetne rzeczy, których normalnie byśmy nie sprawdzili. Okładki najlepiej trzymać w koszulkach z grubej, przezroczystej folii.

Gdzie kupować czarne płyty?

Kupowanie winyli uzależnia, na szczęście ten nałóg nie wymaga leczenia. Warto jednak wiedzieć, gdzie można zaopatrzyć się w czarne płyty, dzięki czemu można czasami zaoszczędzić trochę gotówki lub nabyć przysłowiowego białego kruka. Dziś czasy dla poszukiwaczy winyli są zdecydowanie lepsze, niż czasy bez internetu. Wtedy by dostać album na wosku, np. z amerykańskim rapem, trzeba było naprawdę dobrze szukać. Dziś możliwości są zdecydowanie większe, ale to tylko świadczy o tym, że winyle znów są na topie. Co więcej, coraz częściej czarne płyty można kupić nawet w marketach spożywczych.

Stacjonarne sklepy z winylami

Naturalny i oczywisty wybór, zwłaszcza, że jest ich coraz więcej. Zalety? Profesjonalna obsługa, duży asortyment, dostęp do nowości, bezpieczne zakupy, promocje.

Giełdy winyli, targi muzyczne, antykwariaty, bazary, sklepy z używanymi rzeczami

To raj dla osób, które uwielbiają szukać płyt na przysłowiowego nosa lub mają konkretny produkt na liście. W takich miejscach można dostać wyjątkowe rzeczy, często w atrakcyjnej cenie. Warto jednak sprawdzić stan płyty przed zakupem, mogą być zniszczone lub wysłużone.

Interent

W sieci można kupić wszystko, więc i winyli nie brakuje. Można je dostać zarówno w popularnych serwisach aukcyjnych, sklepach online czy specjalnych grupach dla pasjonatów w social mediach. Zalety to duży wybór czy możliwość kupienia płyt od kolekcjonerów. W naszym sklepie znajdą Państwo ponad 11000 tysięcy płyt, i liczba ta stale rośnie. Zapraszamy do zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl